iso9001 tüm dünyada geçerli olur mu?

ISO 9001, uluslararası bir standart olan kalite yönetim sistemleri için bir belgelendirme standardıdır. Bu standart, bir kuruluşun kalite yönetim sisteminin belirli gereklilikleri karşıladığını gösterir. ISO 9001 belgesi, bir kuruluşun ürün ve hizmetlerinde kaliteyi sağlama, müşteri memnuniyetini artırma ve sürekli iyileştirme yapma konularında belirli standartlara uygun olduğunu gösterir.

ISO 9001 standartları, tüm dünyada tanınır ve geçerlidir. Uluslararası Standartlar Organizasyonu (ISO) tarafından oluşturulan bu standart, dünya genelinde birçok ülkede kabul görmüş ve uygulanmıştır. Dolayısıyla, ISO 9001 belgesi olan bir kuruluşun, belirli bir uluslararası kalite standardına uygun olduğu kabul edilir.

Ancak belirtmek gerekir ki, belgelendirme süreci ve belgenin alınması ulusal ya da bölgesel kuruluşlar aracılığıyla yapılır ve belgenin kabul edilebilirliği o ülkenin yasal düzenlemelerine ve kurallarına tabidir. Yine de ISO 9001 belgesi genellikle uluslararası ticarette ve iş ilişkilerinde önemli bir avantaj sağlar.

Ülkesel kuralların önemi burada da öne çıkmaktadır.

İstediğiniz yerden, istediğiniz kuruluştan belge alın ihracat yada ithalat yaptığınız ülke ben bu belgeyi kabul etmiyorum. Benim ülkemin hukuk kuralları ve Akreditasyon kuralları çerçevesinde  belge almak zorundasınız derse; tekrardan yeni denetim ve yeniden belgelendirme yapmak zorunda kalabilirsiniz.. Bu tarz durumlarda kalmamak için bizimle irtibatta olmanız da fayda bulunmaktadır.  iso9001.com.tr olarak bilinen tüm ülkelerde temsilciliğimiz ve bağlantımız bulunmaktadır.